Cinsel DANIŞMANLIK

Cinsellik, kadın cinselliği ve erkek cinselliği olarak iki alt alandaki cinsel davranışlarda inceleme konusu olan bir kavramdır. Cinsel yaşam çiftlerin sağlıklı bir ilişki kurması ve sürdürmesi için hayatın doğal gerekliliğidir. Sağlıklı bir cinsel yaşamın ilişkiye olumlu etkisinin yanında, çiftlerin birey olarak kişisel doyum ve haz kaynaklarını karşılamada önemli olduğu açıktır.

Günümüzde cinsellikle ilgili bilinen birçok yanlış inanış, baskın kültürel normlar ve bireylerin yetiştirilme tarzları cinsel sorunların meydana gelmesinde başlıca nedenler arasındadır. Ayrıca problemlerin farkında olunduğu halde yardım almayı reddetme sorunu, görmezden gelme, nasılsa düzelir düşüncesi ile zamana bırakma davranışlarıyla, cinsel problemler gitgide büyümekte ve çiftler arasında çözümsüz bir hal almaktadır. Cinsel yaşamda aşılamayan ve üzeri kapatılan problemler bir süre sonra çiftlerin hayatlarında mutsuzlaşmasına, karşılıklı ilgi azalımına ve çiftlerin giderek birbirlerinden uzaklaşmasına da sebep olmaktadır.

Cinsel terapi süreci çiftlerin yaşadığı cinsel problemleri çözüme ulaştırmayı hedefleyen çiftlere uygun müdahale teknikleri ile çözümler sunan profesyonel yardım hizmetidir. Burada terapi kavramı tedavi ile eş anlamlı olarak değerlendirilir. Cinsel terapi sürecinde problemin tedavi planına göre çiftlerle birlikte seanslar gerçekleştirilir. Ayrıca yine tedavi planına göre bireysel olarak da terapi süreci devam edebilir.

Cinsel tedavi süresinde kişilerin bireysel ve çift yaşamları ile ilgili problemleri çözümlenirken kendilerini ve partnerlerini cinsellik açısından tanımaları sağlanır. Bir kadın veya erkek vücudunu haz aldığı bölgeleri tanıyarak sürdürdüğü ilişkide gerçek ve sağlıklı bir cinsel yaşam elde edebilir. Aynı zamanda partnerini tanıyarak karşılıklı uyum ve bütünlük içinde olabilir. Kişisel cinsel işlev bozukluklarında, çift terapileri ve evlilik terapilerinde cinsel tedavi planlarına sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü mutlu ve karşılıklı doyum içinde geçecek bir evlilikte sağlıklı bir cinsel yaşam olması oldukça önemlidir.

 

Kadının Yaşadığı Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?
Vajinismus

Vajinismus cinsel işlev bozukluğu, cinsel birleşme anında kadının perine kaslarını istemsizce sıkarak cinsel birleşmeye izin vermemesi ile cinsel birleşmenin gerçekleşmemesidir.
Vajinismus hastalığının tam olarak sebebi bilinmemekle birlikte fizyolojik olarak herhangi bir problem olmaması durumunda psikolojik sebeplerden kaynaklandığı bilinmektedir. Cinsellikle ilgili bilinen yanlışlar, cinsel birleşme anının korku ve kaygı yaratacak şekilde anlatılması, kadınların baskıcı kültürlerde yetiştirme tarzları vajinismus hastalığına sebep olabilmektedir. İlk cinsel birleşme anında fark edileceği gibi sonradan da oluşabilmektedir. Temelinde genel olarak travma, korku ve kaygı olabilmektedir. Bilişsel ve davranışsal terapi teknikleri ve probleme uygun müdahale yöntemleri ile aşamalı bir şekilde tedavi edilmektedir. Tedavi sürecinde hastalığa kademeli bir şekilde yaklaşarak korku ve kaygıların ortadan kaldırılması, davranışsal olarak egzersizler verilmesi, tedavi planını oluşturan en önemli adımlardır. Danışanın mizacına, hastalığa ek olarak başka bir problemin oluşup oluşmadığına, danışanın süreçte olan aktifliğine bağlı olarak problemin çözülme süresi değişiklik göstermektedir.

 

Disparoni (Ağrılı Cinsel İlişki)

Disparoni, cinsel birleşme esnasında kadının acı duyması ve birleşme sonrasında bu acının ve ağrının süregelmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalığı vajinismustan ayıran cinsel birleşmenin olması ancak anlık veya günlerce süren ağrının eşlik etmesidir. Problemin uzun süre yaşanması çiftler arasında cinsel isteksizlik bozukluğuna sebep olabilmekte, bir süre sonra kadını vajinismus hastalığına kadar götürebilmektedir. Fiziksel olarak yaşanan bir problem olmamasına rağmen cinsel ilişki esnasında yaşanan bu sorun ancak psikolojik tedavi yöntemleri ile çözüme kavuşturulur. Tedavi sürecinde öncelikli olarak cinsel yaşam öyküsü alınır. Sorunun nereden kaynaklandığı ve ne zaman başladığı tedaviyi planlayabilmek için gerekli ilk adımlardır. Cinsel işlev bozukluğuna sebep olan kaygı, korku ve sonrasında gelişen bütünsel tutumlar ele alınarak kademeli bir şekilde cinsel tedavi planı uygulanır ve problem çözüme kavuşturulur.

Sağlıklı bir çift hayatının devam etmesi düzenli ve sağlıklı bir cinsel yaşamdan geçmektedir. Yaşanan cinsel problemlere kayıtsız kalmak, sorunu çözmek yerine gitgide çiftleri birbirinden uzaklaştırmaktadır ve beraberinde çift hayatında birçok problemler meydana gelmektedir. Yardım alınmadan geçen her gün çiftlere ve ilişkilere zarar vermektedir. Sizde cinsel problemlerinizi çözmek ve partnerinizle sağlıklı cinsel ilişki kurabilmek için geç kalmayın.