AİLE ve ÇİFT DANIŞMANLIĞI

Aile, toplumun en temel yapı taşı olarak bilinmektedir. Bu çekirdek aile sistemini ebeveynler ve çocuklar oluşturmaktadır. Mutlu çocukların, mutlu ebeveynlerden dünyaya geldiği, yapılan araştırmalarda açıkça görülmektedir. Aile ve Çift Danışmanlığı hizmetinin günümüzde toplumun yapı taşı olan aile sisteminin daha sağlıklı bir zeminde kurulabilmesi için ne derece önemli olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Aile ve çift danışmanlığı, hem çiftlere hem aile içindeki çocuklara hem de toplumun ruh sağlığına değişim ve gelişim sağlayan profesyonel psikolojik danışma hizmetidir. Aile içinde bulunan her bireyin aile sisteminden ve ailedeki diğer bireylerden beklentileri olabilmektedir. Bu beklentiler genel olarak çiftler arasında birbirlerini duyan, anlayan, diğer eşin sorununu önemseyen, çözüm üretmeye çalışan ve karşılıklı stres düzeylerini dengeleyebilen amaçlar üzerine kurulmaktadır. Yani ilişkiyi ve evliliği daha iyi bir şekilde sürdürmek, problemleri çözebilmek, ilişki, aile, birey ve çocuk bağlamında sağlıklı eşler olmak ve sağlıklı bir aile sistemi oluşturmaktır. Aile ve çift danışmanlığı hizmeti eşler arasında çözümlenemeyen problemler meydana geldiğinde, iletişim kanallarında tıkanıklık yaşandığında ve sorun çözme becerileri ile ilgili ortak bir yöntem bulunamadığında yaşanılan sorunlarla ilgili eşlere işlevsel çözüm kaynakları sunabilmektedir. Bu süreçte eşlerin sorun çözümü ile ilgili aktif katılım sağlaması, ilişkiyi ve evliliği daha iyiye götürme amacını içsel olarak benimsemesi gerekmektedir.

Çiftler ilişkide ve evlilikte sorunlar yaşıyor, çözüm ve iletişim konusunda tıkanıyorlarsa, problem üzerinden geçirilen zamanlar çok uzamadan, aile ve çift danışmanlığı yardımı alınması tavsiye edilir. Çözülemeyen problemler zaman geçtikçe eşler arasında bir çığ gibi büyümekte ve her yeni gün yeni sorunlara gebe olmaktadır. Uzun süren ilişki ve evliliklerde zamanında çözülemeyen problemler bir süre sonra eşler arasında birbirlerine karşı yüksek derecede öfke, anlayışsızlık ve iletişim reddine sebep olmaktadır. Böyle bir durumda eşler, en basit konularda dahi birbirlerine tahammül gösteremeyen konuma gelebilmektedir. Tahammül gösteremeyen eşler, ortaya çıkan her türlü problemi çözmek yerine üstünü kapatmayı tercih etmeye başlar. Artık bu tür ilişkiler bir kısır döngü halinde birbirini yenileyen işlevsiz davranış örüntüleri ile kendini gösterir.

Aile ve çift danışmanlığı süreci nasıl işler ve sürece kimler katılabilir?

Aile ve çift danışmanlığı psikolojik yardım hizmetinde, çiftler aynı anda oturumlara dahil edilirken, bazı özel durumlarda danışmanın tercihine göre çiftler bireysel olarak da oturumlara alınabilmektedir. Problemlerin durumuna göre danışman, aile içinde bulunan çocuğun gelişimsel özelliklerine göre oturumlara alınıp alınmayacağına göre süreci şekillendirebilir. Ayrıca çocuğun yaşadığı problemlerle ilgili olarak çocuğun devam ettiği herhangi bir okuldan sınıf öğretmeni ve rehber öğretmeni, aile ve çift danışmanlığı sürecinde danışman gerek görürse oturuma davet edilebilir.

Çiftlerin danışma süreci boyunca aktif katılımları, oturumlara düzenli gelmeleri gerekir. Ayrıca oturum sonrası verilen egzersiz çalışmalarını zamanında ve düzenli bir şekilde yapmaları, aile ve çift danışmanlığı sürecinde problemlerin daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulmasına yardımcı olmaktadır.

Aile ve çift danışmanlığı süreci, katılımcı danışanların, danışmaya getirdiği problemlere ve danışan sayısına göre değerlendirilip, iki danışman ile birlikte de süreç yürütülebilir. Oturum süreleri 60-90 dakika arasında geçmektedir.

Aile ve çift danışmanlığı’nın ele aldığı çalışma konuları nelerdir?

• Çiftler arasında iletişim problemleri
• Aile içi ekonomik problemler
• Evlilik dışı ilişki yaşanması (aldatma)
• Cinsel problemler
• Karar verme mekanizmalarında yetersizlik
• Problem çözme becerilerinde yetersizlik
• Boşanma/ayrılık süreci
• Aile bireylerinin herhangi birinde kayıp yaşanması ve yas süreci
• Ailenin yer değiştirmeye bağlı uyum problemleri
• Aile bireylerinin herhangi birinde sağlık problemi oluşması
• Aile içindeki çocuğun çiftlere bağlı olarak yaşadığı problemler
• Sürekli çatışma ve kavgaların yaşanması
Aile ve Çift Danışmanlığı’nın çalışma konularından bazılarıdır.

Sizin de bu veya buna benzer problemleriniz varsa ve yardım almayı erteliyorsanız, bu davranışla her geçen gün kendinize, eşinize, ilişkinize veya evliliğinize daha çok zarar verme ihtimaliniz artacaktır. Unutmayın; beklemek düzeltmek için bir adım değildir. İlişki ve evliliğiniz için şimdi adım atmanın tam zamanı.